BLOG

Hikmet Gürbüz ile Uzmanlık Programı sonrası: 'Yoga Yolum...'

Patanjali'nin Yoga Sutralarından.. HİNDİSTAN I Yoga Yolculuğu

200 saatlik, yani tamı tamına 9 haftalık Yoga Uzmanlık Programı'nın sonuna gelirken, duygularım öyle karmaşık ki… Hiç cumartesi - pazar demeden, sabah 08:00 -akşam 19:00! demeden 9 koca hafta sonunda başımı çatısının altına soktuğum Maya Yoga artık benim bir evim, bir ailem.

Merak edenler için "Bu eğitimde neler öğrendim?" ayrıca bir yazı konusu ama ilk gün öğrenip aklımın, zihnimin en derinlerine kazıdığım, beni Maya Yoga'ya neyin getirdiğini anlamamı sağlayan bir bilgi var ve yazma serüvenime de onunla başlamak istiyorum.

"Yoga nasıl başarılır?" cevabı çok basit, "çaba (abhyasa)" ve "teslimiyet (vairagya)"

Beni buraya getiren, Maya Yoga'yı evim yapan şey aslında bu iki kelime imiş bunu fark ettim; çaba, emek ve akışa teslimiyet.

Yoga ile ilk tanışmam bir arayışın sonucu oldu. Zihnimin karmaşıklığından biraz olsun kurtulmanın yollarını ararken kapısını çalmıştım. Haftada iki gün, üç gün hatta evde videolar yardımıyla yoga yapıyordum. Bana çok iyi geldiğini hissediyordum ama bir süre benim için ne ifade ettiğini, bende neleri değiştirdiğini/geliştirdiğini tam olarak anlayamıyordum. Kısa bir süre sonra yoganın ne gibi bir faydasını gördüğümü sorduklarında şu cümleyi kurar olmuştum: "Bedenim esnekleştikçe, zihnimin de esnediğini hissediyorum." Dönüşüm tam da bu cümle ile başladı benim için. Esnedikçe daha az kırıldığımı fark ettiğimde bundan artık vazgeçemez oldum. Kişisel ve bedensel gelişimime bu kadar faydası olduğunu fark ettiğimde de sadece derslere katılmaktan daha fazlasına ihtiyacım olduğunu hissetmeye başlamıştım. Eğitimleri araştırmaya başlamıştım fakat bunun için ayıracak yeterli bütçem de yoktu. Düzenli olarak derslerine katıldığım bir stüdyo vardı evime yakın. Stüdyonun 2019 Ocak ayında açmayı planladığı uzmanlık eğitiminde burs vereceğini öğrenince hemen başvurdum. Daha ağustos ayındaydık hem de ve ben öyle heyecanlı, öyle istekliydim ki… Burs talebim kabul de edildi. Çok mutluydum, önümüzdeki koca dört ay nasıl geçecekti onu düşünüyordum. Fakat sonra bir aksilik yaşandı ve eğitimin başlamasına kısa bir süre kala stüdyo bursları iptal etmek durumunda olduğunu bildirdi üzülerek. Bu bende ilk başta derin bir üzüntü yaratsa da, bu durumun benim hayrıma olduğunun inancı ile bir sonraki eğitim için beklemeye karar verdim. Fakat yeni tarihli eğitim için burs açamayacaklarını ilettiklerinde, bu sefer üzülmek yerine durup biraz daha uzaktan duruma baktım aslında. Ve gördüm ki çok kısır bir alanda istediğimin bana gelmesini bekliyordum. Madem bu eğitimi almayı, derinleşmeyi hatta eğitmen olmayı bu kadar çok istiyordum, neden sadece tek bir dala tutunup diğer seçenekleri göz ardı ediyordum ki?

Yapmam gereken çok basitti. Kalıplarımı kırmak, alıştığım ve bildiğim o kabuktan başımı dışarı uzatmak, bakmak, görmek ve harekete geçmek. Yani biraz çaba, abhyasa. Ne yapacaktım şimdi? Yıllardır alıştığım bildiğim yerden çıkmak kolay mıydı? Elbette değildi, fakat bu eğitimi almayı yürekten istiyordum. Hemen oturdum bilgisayarın başına, içimden ne geliyorsa döktüm kelimelere. Niyet mektubum hazırdı. Tek bir ihtiyacım vardı, o da alıcı adres… O sıra kitaplığımda bir arkadaşımın hediyesi o kitaba gözüm takıldı. "90'lık Delikanlı Yogi Kazım". Ve elimin altında beni kaynağa götürecek ne kadar sosyal medya aracı varsa açtım, baktım, okudum ve buldum. Bu işe yıllarını vermiş, kendini adamış Maya Yoga'ydı aradığım adres. Hemen web sitesini açtım, işte orada duruyordu; "Kasım'19 - Şubat'20 200 Saatlik Yoga Uzmanlık Programı". Detaylı bilgi için tıkladım tabii, başvuru formuna iliştirdim niyet mektubumu ve sonra akışa teslimiyet, vairagya.

Beklemedim sonra, üzerine tek bir düşünce bile üretmedim niyetim kirlenmesin diye. Sadece akıştaydım artık, olması gerektiği gibi. Daha önce yapamadığım gibi. Sonra beklemediğim için net hatırlamıyorum, beklesem gün sayardım çünkü ama çok da uzun sayılmayacak bir süre sonra, e-posta kutumda o mesajı gördüm; "gelin tanışalım" diyordu.

Sonrası canım Hikmet Hocam ile tanıştım. İşte o gün her şey aksi giderken üzülmeye bir an ara verip, bu durumun benim hayrıma olacağına dair inancımdan bahsetmiştim ya, sonrası tam da bu düşüncenin sağlaması.

Eğitimin bitmesine günler kala çok duygusalım. Önce çaba ve sonra teslimiyetle, yogayı ilk kez o zaman başardım ben ve şimdi artık sonsuz bir yolculuktayım.

Yoga benim yolum ve Maya Yoga benim evim.Bana evimi ve yolumu bulmam için hizmet eden her şeye sonsuz teşekkür ederim.

 

Yazan : Sema Gizem Gül

 

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı

DEVAMINI OKU
 Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı

Yin Yoga kendinle buluşma yolu. Hayatın her adımında bize hediye edilen enerjiyi bir yerlere savuruyoruz ve dağılıyoruz. Fark et, içindeki potansiyeli nerelere savuruyorsun? Bu eğitim, belki yoga hocalık yolunda ilk adım olacak sana belki de “seni” fark etmende bir adım…

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Bahçeşehir Stüdyo Bahçeşehir Stüdyo

  T: 0530 283 23 43 Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Atatürk Blv. Gelincik Sk. Çağdaş Özaydınlar Sitesi C1 Girişi 2C

  HARİTADA GÖSTER
  Bostancı Stüdyo Bostancı Stüdyo

  T: 0535 723 18 38 Prof. Ali Nihat Tarlan Caddesi Arel Apartmanı No:57/A, Bostancı / Kadıköy - İstanbul

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga