YOGA NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Yoga kadim bir dil olan Sanskrit dilinde yuj kelimesinden türemiştir. Etimolojik açıdan bakıldığında birleştirmek, bağlamak, sıkı sıkı tutmak, koşumları bağlamak, boyunduruk takmak anlamına gelmektedir.

Günlük dilde kullanımına bakacak olursak, söylediğimiz ‘ben yogaya gidiyorum' cümlesindeki yoga asana pratikleridir. Genel anlamıyla fiziksel bedeni güçlendirmek ve esnetmek için katıldığımız yoga derslerimizdir. Yoga derslerinde uyguladığımız pranayama ise nefes teknikleridir. Zihinsel anlamda derinleşmek için ise meditasyon yaparız. Elbette tüm bunlar bir yoga dersinde önümüze çıkmaktadır. Yuj kelimesindeki birleştirme anlamı bütün bunları birleştirmektir. Nefes, beden ve zihinde bir olma, dengede olma hali.

Etimolojik açıda kalıp, yuj köküne biraz daha derinden bakalım.  Birlikte bağlamak, sıkı sıkıya tutmak, boyundurluk altına almak deyimleriyle ifade edilen şeyin amacı ruhu bütün kılmak, dünyevi bilincin ayırt edici özelliği olan otomatizm ve dikkat dağınıklığını yok etmektir.

Patanjali Yoga Sutraların henüz en başında yoganın zihindeki dalgaları kontrol etme yolu olduğunu yazar; ‘Chitta vritti nirodha'. Vivekananda bu zihni göle benzetir ve yüzeyindeki dalgalardan ötürü gölün tabanını göremediğimizi söyler. Yalnızca dalgalar durulduğunda dibini görebiliriz. Peki ya bu göl çamurlu, su hep çalkantılı ise o dibi görebilir miyiz? Düşünce dalgalarından, çamurdan arınmak bizi berraklığa ulaştırır ve aslında kendi özümüz, benliğimiz olan gölün dibini görebilir hale geliriz.

Mircea Eliade YOGA Ölümsüzlük ve Özgürlük kitabında yogayı Varlığa erişmenin yolları; kurtuluşu (moksha, mukti) sağlamak için uygun teknikler olarak tanımlar. Bu araçların bütününün tam anlamıyla Yoga'yı oluşturduğunu söyler.

Yoga tanımları bazı antik metinlerde şöyle geçmektedir; "Yoga kontroldür." (Brahmanda Purana 2.3.10.115)"Yoga ikiliklerin birleştirilmesidir." (Yoga-Bija, 84) "Yoga eylem yeteneğidir." (Bhagavat Gita, 2.50) Binlerce yıl önce yazılan metinlerde yoga böyle tanımlanır.

 

Günümüze tekrar dönersek yoga ve meditasyonun bu denli yayılmasını Batı sağlamıştır ya da buna Batı neden olmuştur. 19 yy.'da başlayan kapitalizm esintileriyle, 20 yy.'da Batı artık bunalmış şekilde, bir arayışla gözünü Doğuya çevirir. Yoga öğretisini alır ve bütüncül iyi olma halini araştırırken, yogayı uygulamaya başlar. Artık yoga günümüzdeki haliyle kimine göre egzersiz, kimine göre bilim, kimine göre bir inanç sistemi, kimine göre ise bir sanat dalı olmuştur. Büyük bir Guru olan Iyengar, yoga için ‘Pratik yaparken filozof, öğretirken bilim insanı, asana gösterirken sanatçıyım' der.

Bu açıdan bakılınca yogayı bir kalıba sokmak imkansız, çünkü onu direkt olarak tanımlamanın sınırı yok. Pek çok spor salonu pilates, crunch dersi gibi yoga için bir sınıf açar ve asanaları, yoganın bir çeşidiyle uygulatır. Ama bu durum yogayı direkt olarak bir spor kategorisine koymak için çok yetersizdir. Ülkemizde bazı kesimlerin bu bağlamda çok fazla ön yargıları var; Yogayı sadece spor olarak yapın, din olarak benimsemeyin, derler. Bazı okullarda velilere yoganın inanç sistemi olarak çocuklara empoze edilmeye çalışıldığını ve çocukların bundan uzak tutulması gerektiğine dayalı yazılar dağıtıldığına bile şahit olduk. Bu cahilce bir yaklaşım olup, aynı zamanda koca bir tarihi de hiçe saymak demektir. Yoga öğretisi Vedik kökenden gelmektedir. Elbette doğduğu toprakların kültürüyle Hinduizm, diğer dinler ve çeşitli felsefi sistemlerle etkileşimden söz edilebilir. Fakat yoga asla din değildir. Dinlerde kutsal kitaba dayalı peygamber, cennet ve cehennem temalı kabuller vardır.

Yoga bilim ve sanatla da özdeştirilmektedir. Yoga bunların hepsinin içerisindedir ama yoga ne bir bilim dalıdır ne de sanat. Tabii yoganın sağlığa katkıları, hormonel sisteme etkileri vs. akademik bir makale ile birlikte bilimsellik kazanır. Ama direk bir bilim dalıdır diyemeyiz. Yoganın sanatlaştırılması ise bazı eserlere asanaların yansıtılması ile birlikte bakanın ruhuna görsel bir güzellik katar. Sanatsal bir yanı vardır ama sanat dalı da değildir.

Şimdilerde sosyal medyanın yadsınamaz gücü ile birlikte insanlar yogada asanaların görsel yanına çok daha fazla özenmektedir. Bazı kişilerin sirsasana duruşunda durup, yalnızca güzel bir poz vermek için yogaya başladığına da şahit olduk. Yukarıda yoga'nın yayılmasından bahsederken, Batı'nın bu aşamadaki etkilerinden söz ederken ‘yayılmasına neden olur' veya  ‘yayılmasını sağlamıştır' cümleleri arasında çok kaldım. Çünkü bunun bize ulaşmasında pek çok olumlu yan varken, olumsuz yanları da mevcuttur. Böyle derin bir öğretinin popülerize edilirken, içinin boşaltılması yoganın asıl olan manasından bizi uzaklaştırır. Güzel olan şu ki yoga bilgisi dogmatik değildir ve kendini korur.   

Yoga zaman zaman yöntem, etkinlik, güç, meditasyon, vazgeçme, el etek çekme anlamına dahi gelir. Bu anlam çokluğu gerçek bir morfolojik çeşitliliğin yansımasıdır. Yoga sözcüğünün birçok şey ifade etmesinin nedeni Yoganın aslında birçok şey olmasıdır. Yoga içe dönüktür, insanı kendi içine döndüren bir yolculuktur. Dışa dönük değildir. Bu yüzden bu yolda herkesin yoga tanımı kendine göre şekillenecek ve çoğalarak bütünde birleşecektir.

 

Yazan : Merve Atınç 

 

Kaynakça

Bora Ercan, Yoga 1.Kitap Surya'dan Patanjali'ye

Patanjali'nin Yoga Sutraları

Mircea Eliade, YOGA Ölümsüzlük ve Özgürlük

Nilgün Çevik Gürel,  2016, Chitta Vritti Nirodaha, Düşünüyorum Dergisi

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
YOKA SİSTEMİ MODÜL 1 YOKA SİSTEMİ MODÜL 1

Güvenle Uygulamayı Öğren! Bu modülde, Yoka Sistemi®'ni uygulamak ve vücudunuzdaki etkisini doğrudan deneyimlemek için temel bilgiler edineceksiniz. Yoka Sistemi® Master Eğitmenleri, hareketleri kendi başınıza uygulayabilmeniz için size gereken sıra, hız ve varyasyonlar konusunda rehberlik edecektir. Yapacağınız tekrarlarla uygulamanın etkisini doğrudan hissedeceksiniz.

DEVAMINI OKU
OMURGA RAHATSIZLIKLARI OMURGA RAHATSIZLIKLARI

OMURGA RAHATSIZLIKLARI - Anatomi ve Fizyoloji Modülü Bu modülde beden yapısını ve işlevlerini gözden geçireceğiz. Omurganın eğimleri, omurlar, omurlar arası disklerin yapısı, omurga çevresindeki bağlar, ligamanlar ve omurga çevresindeki kaslarla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Yoga eğitmenlerinin öğrencilerinde karşılaşması en muhtemel, en çok rastlanabilecek omurga rahatsızlıklarının nedenlerini, gidişatını ve alınabilecek önlemleri yogik bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bir yoga eğitmeni olarak işleyeceğimiz rahatsızlıklarla ilgili öğrencinizi güvenle en doğru şekilde yönlendirmeyi öğreneceksiniz.

DEVAMINI OKU
 Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır

'' Bilgini arttır, derinleş ve iyileş '' Sistem' in Almanya ve İtalya temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz 1. Modül'ün ardından, 2. modülde de aynı eğitmenlerle, sistem hakkındaki bilginiz kadar, pratik hakkındaki bilginizi de geliştirecek, derinleştirecek ve genişleteceksiniz. Sistem'in mantığına, daha derine ilerliyoruz ve Yoka® serisinin daha karmaşık hareketlerini öğreniyoruz. İlk modülden sonra pratiğinizde rutine ulaştığınız ve daha fazla güç ve anlayış geliştirdiğiniz için, artık dayanıklılık ve hız gerektiren uygulamalara güvenle geçebileceksiniz.

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga