Nefes…

Bu eski Sanskrit sembolü, kendiliğinden geleni yapmak için güzel bir hatırlatmadır.
Bu dünyaya gelirken yaptığımız ilk şey ve bu dünyayı terk ederken yaptığımız son şey (alıntıdır.)


Yakın zamanda bir Mindfulness Temelli Meditasyon programına katıldım. Bir süredir de bu tür
eğitimlere, atölyelere, söyleşilere katılıyorum aslında. Mindfulness başlı başına bir konu, merak
edenler için bunu ayrı bir yazıda anlatmayı planlıyorum. Bugün konuşmak istediğim, katılımcısı
olduğum tüm bu eğitimlerin ışığında düşüncelerin akışı meditasyon ve nefes ilişkisi. Bu yazının
başrolünde ‘Nefes' var.


Yazının başında yer verdiğim alıntı, bu sembolün de anlamı aynı zamanda ve benim için
nefesin en anlamlı tanımlarından biri.Bu spiritüel tanımın yanında, biyolojik açıdan da nefes otonom sinir sistemimize açılan bir penceredir diyebiliriz. Nasıl mı? Aslında alıntının içinde saklı. Bu dünyaya geldiğimiz an itibariyle başlayan ve dünyayı terk edene kadar devam eden, bilinçsizce ve otonom yapılan bu eylem; aynı zamanda bilinçli farkındalıkla müdahale edebildiğimiz tek yaşamsal fonksiyondur.Bir an durup düşünmenizi istiyorum bunu. Çünkü ben bir an durup bunu düşününce büyüleniyorum. Yani kalbimi ya da karaciğerimi ya da midemi dışarıdan açıp kapatma yetkim yokken, nefesimi yönetebiliyorum. Mideme "dur! Şimdi sindirme biraz bekle." diyemiyorum fakat nefesimi tutup, sonra yeniden başlatabiliyorum. Aynı zamanda hiçbir çaba koymasam hatta onu unutsam bile kendiliğinden çalışmaya devam ediyor. Ve sonra bu yaşamsal fonksiyonumu sadece takip ederek, bedenime doğru içsel bir yolculuğa çıkabiliyorum. Nefesle kendimi sakinleştirip, nefesime odaklanarak düşüncelerden uzaklaşabiliyorum.Hayatın akışı içinde bir sürü şey oluyor. Uyuyorum, uyanıyorum, çalışıyorum, düşüncelere dalıyorum, öfkeleniyorum, bir yerlere yetişmeye çalışıyorum, yemek yiyorum, sosyalleşiyorum, aşık oluyorum, kitap okuyorum, film izliyorum, ağlıyorum, gülüyorum, dans ediyorum.. Bunun gibi bir sürü şey yapıyorum ve bu anların hepsinde aynı zamanda nefes kendiliğinden akıyor ve beni hayatta tutuyor. Sonra bir an duruyorum.
Durmak... Başlı başına bir eylem...

Duruyorum ve fark ediyorum, belki yorgunum ya da huzursuz, mutlu, neşeli ya da üzgün, fark etmiyor. Dikkatimi nefesime getirdiğimde ise bunlar artık yok oluyor.Sadece nefesimin mucizevi akışı beni yaşadığım ana getirmek için yeterli oluyor. Elimin altında bedava ve doğduğum andan itibaren bana ait bir kaynak bu. Ne büyük bir lütuf. Nefesin ritmini ve duyumlarını izliyorum, Nefesin burun deliğimden girerken ısısı farklıyken çıkarken daha farklı, ısınmış belki daha ılık, bunu fark ediyorum. Nefesin akciğerimi doldurup, göğüs kafesimi nasıl genişlettiğini izliyorum, ve sonra bir balon gibi sönüşünü. Arada düşünceler üşüşüyor yine zihnime, bunu da fark ediyorum yargısızca ve üzerine düşünce üretmeden, olduğu gibi. Çünkü düşüncesizlik hali imkansız, biliyorum. Sonra tekrar dikkatimi nefesime getiriyorum. Ne kadar saf ve temiz. Ve yüne düşünceler geliyor ve yine nefesime dönüyorum. Fark ediyorum, her şey gelip geçici, her şey akışkan, nefes gibi...
Olanın akmasına izin verirsem hepsi gelecek ve geçecek. Düşünceler, duygular, olanlar her şey geliyor ve geçiyor, nefesi gibi.
Bu yaptığım basit bir nefes farkındalığı meditasyonu. Nefesimiz, beden ve zihin arasında bir köprü ve sadece onu fark edip derinleştirerek, zihin ve bedende sağlıklı enerji akışını başlatabiliyoruz.
 

Hepimizin elinde nefes gibi bir hazine var ve içsel yolculuğumuz için onu kullanmamız yeterli. Anahtar sadece nefesinize odaklanmak yani.
Şifa olması dileğimle…

Yazan: Sema Gizem Gül
 
Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı

Hikmet Gurbuz ile Hamak Yogası #aerialyoga Uzmanlık Programı Haziran'ın son haftası başlıyor. Hamak kumaşının yapısı, bağlanışı ve ileri seviye yoga duruşlarının hamakla nasıl destekleneceğini öğreneceğiniz 5 günlük bu program, bu ay gerçekleşiyor.

DEVAMINI OKU
 Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
 Yoka Sistemi® Modül 3 Yoka Sistemi® Modül 3

Bu modülde, Yoka Sistemi®'nin nasıl öğretileceğini öğreneceksiniz. Kendi pratiğinizde gelişitiniz ve artık yetkin bir Yoka Sistemi® Eğitmeni olmak için yeni beceriler kazanmaya ve tüm parçaları bir araya getirmeye hazırsınız.

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Bahçeşehir Stüdyo Bahçeşehir Stüdyo

  T: 0530 283 23 43 Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Atatürk Blv. Gelincik Sk. Çağdaş Özaydınlar Sitesi C1 Girişi 2C

  HARİTADA GÖSTER
  Bostancı Stüdyo Bostancı Stüdyo

  T: 0535 723 18 38 Prof. Ali Nihat Tarlan Caddesi Arel Apartmanı No:57/A, Bostancı / Kadıköy - İstanbul

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga