Korona Günlerinde Yoga

 

Şundan üç, dört ay önce deselerdi ‘‘bir kaç ay evden hiç çıkmayacaksın.'' Asla inanmazdım. ‘‘Yok artık! Hadi oradan kimse beni tutamaz. Planlarım, yolculuklarım ve yepyeni heveslerim var.'' Derdim. Ne komik. İşte kaldık evlerimizde. Hayat sahiden sürprizlerle dolu. Sanırım o sürprizin yönünü evirmek, çevirmek bize kalmış. İlk başlarda bütün ümitsizliğimle kapanmıştım eve. Uyumak, uyumak ve sadece uyumak istiyordum. Sanırım herkes anlık ihtiyacına göre yaşadı bir süre. Sonra o ihtiyaçlar da evrildi. Önce korku alanındaydık. Haliyle, sevdiklerimiz, kendimiz yeterince sağlıklı mıydık, herkes sahiden iyi miydi? Sonra ne olacaktı? Sorular bizi korku alanında kısıtladı.

 

Sonra bir gün -sanırım artık uykuya doyduğum bir gün- dedim ki ‘‘Kalk, bu gün yeni bir gün olsun.'' Maya Yoga'nın instagram sayfasında görmüştüm. Sabah Ülkü Gürbüz hocamızın online dersi vardı. ‘‘Oh tamam, sanki Ülkü hocam kahvaltıya gelmiş, sonrasında da beraber ders yapacağız'' diye düşündüm. Derse girince fark ettim. Maya Yoga'da tanıdığım herkes ve daha tanımadığım bir çok insan oradaydı. Hepimiz aynı çemberin içerisindeydik sanki. O an beraber yoga yapmanın hepimizin bağışıklığını güçlendirmenin ötesinde bir işlevini daha fark ettim; bizi aynı enerjide buluşturması. O sevgi enerjisi ile bütünleştiğimizi hissettim. Artık korku alanından öğrenme alanına çıkmanın vakti gelmişti. Yoga bir elini uzatmıştı. Biz de tutmuştuk. 

 

Maya Yoga şimdi stüdyosunu online platforma taşıdı. Bir çoğumuzun hayatını o alana taşıması gibi. Belki kimi zaman daha fazla vakit geçiriyoruz ‘‘hayatımızın çevrim içi alanında.'' Fakat bu da öğretici, başka bir yol; bizi daha fazla insanla karşılaştırıp, bol bol okutup, sorgulatıyor. Bazen hayat ummadığımız şekilde evriliyor. Öncesinde planlar, projeler bir çok şey yarım kalmış gibi hissettik. Sonra geriye baktık ki aslında hep yapmak istediğimiz ama yapmadığımız ne kadar çok şey var. Mesela Maya Yoga'da Animal Flow denemeyi çok istemiştim. Sürekli bir şeyler çıkmıştı ve gidememiştim. Geçenlerde Maya Yoga'nin online derslerinde bunu da denedim Günay&Linda hocalarımızın dersinde. Uzun süredir yazmak istediğim yazılarımı tamamladım, bol bol yemek yaptım ve en önemlisi de durdum. Hiç durmadığım kadar. Hikmet Gürbüz hocamızın derslerine katıldım, dersler sonrasında hayatımda ilk defa duvar olmadan bir baş üstü duruşta kendi kendime durabildim. Kim bilir korku alanında başladığımız yolculuğun, öğrenme aşamasından sonra büyüme aşamasına da geçebiliriz. Çok da düşünmeden, irdeleyip zorlamadan; yalnızca kendiliğinden. Bu yüzden şimdi olduğumuz haliyle An'da kalma vakti!

Namaste

Merve ATINÇ

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
 YOGA ALLİANCE ONAYLI 200 SAAT YOGA UZMANLIK PROGRAMI YOGA ALLİANCE ONAYLI 200 SAAT YOGA UZMANLIK PROGRAMI

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Yoka Sistemi® Modül 3 Yoka Sistemi® Modül 3

Bu modülde, Yoka Sistemi®'nin nasıl öğretileceğini öğreneceksiniz. Kendi pratiğinizde gelişitiniz ve artık yetkin bir Yoka Sistemi® Eğitmeni olmak için yeni beceriler kazanmaya ve tüm parçaları bir araya getirmeye hazırsınız.

DEVAMINI OKU
YOKA SİSTEMİ MODÜL 1 YOKA SİSTEMİ MODÜL 1

Güvenle Uygulamayı Öğren! Bu modülde, Yoka Sistemi®'ni uygulamak ve vücudunuzdaki etkisini doğrudan deneyimlemek için temel bilgiler edineceksiniz. Yoka Sistemi® Master Eğitmenleri, hareketleri kendi başınıza uygulayabilmeniz için size gereken sıra, hız ve varyasyonlar konusunda rehberlik edecektir. Yapacağınız tekrarlarla uygulamanın etkisini doğrudan hissedeceksiniz.

DEVAMINI OKU

www.zoom.com

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga