Dr. Clarissa Pinkola Estés'in dile kolay yirmi yılda yazdığı bu kitabı, ilk etapta okumak ve gerçekten algılamak zor olabiliyor. Ama sanki kendisi bir mum, siz yaktıkça yolunuzda bir ışık beliriveriyor. İlerledikçe sayfalarda, mitlerin ve öykülerin böylesi yol gösterici olabileceğine şaşırıyorsunuz.

Günümüz insanının doğadan kopuşu ve artık pek de duygu ve sezgilere önem vermeyen kapitalist bir düzenin içine yerleşmesiyle hepimiz bir yerde Estes'in dediği gibi vahşiye özlem doluyuz.  Bu özlemin kültürel olarak onaylanmış pek az panzehiri var. Bize bu tür bir arzudan utanç duymamız öğretildi. Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama vahşi kadının gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hala varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı.

Kitap bu noktada uzaklaşmış olduğumuz kendi sezgilerimizi yeniden keşfetmemiz, ve bu aşamadan sonra içimizdeki yaratıcılığı ve gücü bulmamız için bizi mit ve öyküler ile destekliyor. Her biri bizi spiritüel bir yolculuğa çıkarıyor. Estés yolculuğun daha ilk başında kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor.

Kadın psişesinin en derinlerine inen mit ve öykülerin her biri farklı kültürlerden derlenmiş. İlişkiler, sezgisellik, kişisel imgeler içerisinde bulunan konular. Şöyle ki; bu mit ve öykülerin kiminin kökeni Afrika, kimininki Ortadoğu fakat sanki şimdinin içinden çıkmış ve sizi içinizde bir yerden yakalıyor.

Estés Jungcu bir psikanalist, şair ve eski öykü derleyici olarak kadın gücünün kendi yeraltı dünyalarının yıkıntılarında yapılacak kapsamlı bir ‘ruhsal arkeolojik' kazıyla yeniden gün ışığına çıkacağına inanıyor.

Varoluşunu sorgulayan, kendine dair yolu yeşillendirmek isteyen herkes için okunulası hatta baş ucuna koyulası bir kitap Kurtlarla Koşan Kadınlar. Belki bir çırpıda bitmeyecek çünkü bir çoğumuz kendimize dair yolda henüz yürümüyoruz bile. Fakat kalbinden geçtiğinde aç ve kaldığın yerden okumaya devam et. Yeşil ve vahşi yollarda kurtlarla koşmak çok da uzak değil. Çünkü hepimiz sandığımızdan daha da güçlüyüz.

Yazan : Merve Atınç 

 

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
Ashtang Yoga Primary Seri Derinleşme Programı Ashtang Yoga Primary Seri Derinleşme Programı

Bu geleneksel ve dinamik yoga yöntemini özel kılan şey, onu bir bütün olarak vücudu ve zihni kapsayan özel bir duruş sıralamasını takip etmesidir. Nefesin rolü Ashtanga’ya özgüdür ve nefes hareketi başlatır, taşır, hareket ettirir. Temel Ashtanga yoga sıralaması Primary Serie, vücutta ve zihinde canlılığı, gücü ve esnekliği desteklemek için tasarlanmıştır. Her uygulamada belirli bir sıralamayı takip etmek, zihni zamanla rahatlatmak ve odaklamak, kendimize bağlanmak ve bizi iç dünyamıza açık hale getirmek için harika bir yöntemdir. Çoğumuzun dış uyaran ve bağlılıklar tarafından yönlendirildiği modern yaşam için adeta bir panzehirdir. Zaman içinde uygulama kişiyi kaba bir farkındalık düzeyinden derin bir farkındalık düzeyine taşır.

DEVAMINI OKU
Meditasyon Kampı Meditasyon Kampı

Pranayama ve Meditasyon çalışmaları gerçekleştireceğimiz kampımızda hem teorik hem pratik bilgilerle hayatta kendimize yer açacağız. Doğanın içinde huzurlu, sessiz bir yolculuğa çıkacağız. Programımız inzivalı olup 3 gün boyunca Muğla iline bağlı Ashwattha Yoga Çiftliğimizde gerçekleşecektir.

DEVAMINI OKU
 Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır

'' Bilgini arttır, derinleş ve iyileş '' Sistem' in Almanya ve İtalya temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz 1. Modül'ün ardından, 2. modülde de aynı eğitmenlerle, sistem hakkındaki bilginiz kadar, pratik hakkındaki bilginizi de geliştirecek, derinleştirecek ve genişleteceksiniz. Sistem'in mantığına, daha derine ilerliyoruz ve Yoka® serisinin daha karmaşık hareketlerini öğreniyoruz. İlk modülden sonra pratiğinizde rutine ulaştığınız ve daha fazla güç ve anlayış geliştirdiğiniz için, artık dayanıklılık ve hız gerektiren uygulamalara güvenle geçebileceksiniz.

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga