Dr. Clarissa Pinkola Estés'in dile kolay yirmi yılda yazdığı bu kitabı, ilk etapta okumak ve gerçekten algılamak zor olabiliyor. Ama sanki kendisi bir mum, siz yaktıkça yolunuzda bir ışık beliriveriyor. İlerledikçe sayfalarda, mitlerin ve öykülerin böylesi yol gösterici olabileceğine şaşırıyorsunuz.

Günümüz insanının doğadan kopuşu ve artık pek de duygu ve sezgilere önem vermeyen kapitalist bir düzenin içine yerleşmesiyle hepimiz bir yerde Estes'in dediği gibi vahşiye özlem doluyuz.  Bu özlemin kültürel olarak onaylanmış pek az panzehiri var. Bize bu tür bir arzudan utanç duymamız öğretildi. Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama vahşi kadının gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hala varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı.

Kitap bu noktada uzaklaşmış olduğumuz kendi sezgilerimizi yeniden keşfetmemiz, ve bu aşamadan sonra içimizdeki yaratıcılığı ve gücü bulmamız için bizi mit ve öyküler ile destekliyor. Her biri bizi spiritüel bir yolculuğa çıkarıyor. Estés yolculuğun daha ilk başında kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor.

Kadın psişesinin en derinlerine inen mit ve öykülerin her biri farklı kültürlerden derlenmiş. İlişkiler, sezgisellik, kişisel imgeler içerisinde bulunan konular. Şöyle ki; bu mit ve öykülerin kiminin kökeni Afrika, kimininki Ortadoğu fakat sanki şimdinin içinden çıkmış ve sizi içinizde bir yerden yakalıyor.

Estés Jungcu bir psikanalist, şair ve eski öykü derleyici olarak kadın gücünün kendi yeraltı dünyalarının yıkıntılarında yapılacak kapsamlı bir ‘ruhsal arkeolojik' kazıyla yeniden gün ışığına çıkacağına inanıyor.

Varoluşunu sorgulayan, kendine dair yolu yeşillendirmek isteyen herkes için okunulası hatta baş ucuna koyulası bir kitap Kurtlarla Koşan Kadınlar. Belki bir çırpıda bitmeyecek çünkü bir çoğumuz kendimize dair yolda henüz yürümüyoruz bile. Fakat kalbinden geçtiğinde aç ve kaldığın yerden okumaya devam et. Yeşil ve vahşi yollarda kurtlarla koşmak çok da uzak değil. Çünkü hepimiz sandığımızdan daha da güçlüyüz.

Yazan : Merve Atınç 

 

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı

DEVAMINI OKU
 Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı

Yin Yoga kendinle buluşma yolu. Hayatın her adımında bize hediye edilen enerjiyi bir yerlere savuruyoruz ve dağılıyoruz. Fark et, içindeki potansiyeli nerelere savuruyorsun? Bu eğitim, belki yoga hocalık yolunda ilk adım olacak sana belki de “seni” fark etmende bir adım…

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Bahçeşehir Stüdyo Bahçeşehir Stüdyo

  T: 0530 283 23 43 Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Atatürk Blv. Gelincik Sk. Çağdaş Özaydınlar Sitesi C1 Girişi 2C

  HARİTADA GÖSTER
  Bostancı Stüdyo Bostancı Stüdyo

  T: 0535 723 18 38 Prof. Ali Nihat Tarlan Caddesi Arel Apartmanı No:57/A, Bostancı / Kadıköy - İstanbul

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga