Kalarippayat

KALARIPPAYAT 
Bazen Dövüş Sanatları'nın "Tantra Yogası", "Kalarippayat" ya da kısaca "Kalari" olarak bilinen bu sanat sadece bir dövüş sanatı değil aynı zamanda güçlü bir şifa sanatı ve hâlâ hayatta olan ilkel insan hareketinin en eski biçimlerinden biri. 

Kalarippayat ya da Kalari fi tarihinden beri uygulanmaktadır. Kalari Güney Hindistan'daki yerli Dravid kültürünün ve vedik kültürün birleşmesiyle zaman içinde gelişti. Bir zamanlar ölmek üzere olan Kalari dövüş sanatı, Kerala'da kalan bir kaç usta sayesinde yavaş yavaş yeniden keşfediliyor. Yaşam tarzı olduğu zamanlarda cinsiyet kast ve dine bakılmaksızın 6-8 yaşında çocuklar çalışmaya yıllık yağış sezonunun başında başlıyordu. Eğitim Güney Hindistan'ın kırmızı killi toprağının derinliklerine kazılmış doğu batı hizalı "Kalaris" adı verilen dikdörtgen çukurlarda yapılır. Doğu cephesindeki giriş ile üç tam ve bir yarım basamak ile çukura inerken Kundalini için "Çukura Ait" adlı kadim bir ilahi söylerler.

Etkinlik Yeri: Maya Yoga Bakırköy Stüdyo
Katılım ücreti 19 Mayıs öncesi: 155€
19 Mayıs sonrası: 175€

>> Cuma 19.00-21.00 I 1. Seans: Karşılama ve Giriş
Haftasonu öncesi katılımcıların birbirleriyle ve Kalariyle tanışmaları sağlanacak. Abhyassis (Kalari öğrencileri tarafından geleneksel olarak kullanılan isim) ve uygulamanın temel psikofizik postürü hakkında bilgiler öğrenilecek. Bu sanatın Batı'daki en deneyimli eğitmenlerinden biri olan Kai, Kalari sanatının geleneğinin ve tarihinin yanı sıra, diğer çağdaş hareket sanatları, dövüş sanatları ve yoga ile arasındaki farklarıyla ilgili kısa ve öz bilgiler verecek.

>> Cumartesi 09.00-11.00 I 2.Seans: Hayvani gücü somutlaştırmak
Kalari uygulamasıyla ilgili ilk karşılaşmanız Hayvan Duruşları olarak bilinen Ashta Vadivu ile olacak. Bu kadim, saf ve içten gelen güçlü ve derin duruşları tek başına yapmak dönüşümün güçlü sürecini tetikleyebilir. Bu duruşlar Kalari uygulamasının psikofizik temelini oluşturur. Kalari'deki duruş konsepti anlatılacak ve Kalari'nin Hatha Yoga gibi diğer geleneklerle arasındaki farkları öğrenilecek.

>> Cumartesi 13.00-15.00 I 3.Seans: Selamlama Biçimi
Puthara ve Kalari Vandanam'ın açılış seromonisini izlemek çok etkileyici. Bu eski çağlardan kalma seri yüce bir zerafet ile akarken aynı zamanda temellendirilmiş ve yapılandırılmış. Selamla biçimi her kalari uygulamasında alan açmaya yaradığı gibi, bin yıllık düello ritüelini de başlatıyor. Kalari sanatçıları onun süptil gücünden faydalanarak bağımsız berraklık durumuna girer ve enerjiyi uyandırır. 

>> Pazar 11.00-13.00 I 4.Seans: Eril Form
Eril ve dişil seriler bizi Kalarippayat'ın kuzey tarzı olan Vadakkan Sampradayam'ın kalbinin derinliklerine götürür. Kişisel dönüşümümüz için güçlü bir araç olan Kundalini enerjisini davet etmek için, el yazmalarında "dönüştürücü hiddet" olarak geçen eril form ile başlanacak.

>> Pazar 15.00-17.00 I 5.Seans: Dişil Form
Artık dişil forma ilk adımlar atılmaya hazır. Duyular en yüksek duyusal farkındalıkla dışarıya doğru genişleyecek. İşte bu noktada daha önce erkek formda yarattığımız ve odağı kaybederek ve kazanarak, zıplayarak, çömelerek ve yükselerek harekete geçirdiğimiz enerjimizi ortaya konacak. Arapukai yalnızca tekniklerden oluşmaz, kozmik yaratımın kadim hikayesini de anlatır.

KAI HITZER
Kai, birden fazla bölgede yaşadığı disk kayması probleminden dolayı etkili bir egzersiz ararken 2004'ün başlarında Kalari'yi keşfetti. Güney Hindistanda bulunan Kerala'ya gittiği ilk 6 ayda yaşadıklarından ilham alarak, Kalari Grandmaster Gurukkal Cm Sherif of Kannur'un himayesinde çalışmalarına başladı. 2005 yılındaki dönüşüyle birlikte Kai'nin çalışmaları daha çok sanatına kaydı. Kai'nin dersleri yıllar içerisinde tecrübe kazandığı çeşitli dövüş sanatları ve yoga çalışmalarının yanı sıra felsefeleriyle şekil aldı. Kerala Kalarippayat Akademi'nin (KKA) üst düzey eğitmeni ve Kalari.org'un kurucusu olarak Kai, kil zeminli Kalari stüdyosunu Hamburg'da 2006 yılında açtı. Bugünlerde Hamburg ve Barcelona'da yaşayan Kai, yakın gelecekte Barcelona'yı Avrupa'nın Kalari merkezi yapmayı hedefliyor.

Fotoğraf Galerisi

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga