HATHA YOGA

Hatha Yoga, bir duruş üzerinde birkaç dakika boyunca odaklanılır ve duruş detaylı olarak incelenir. Bazen sandalye, blok, duvar ve ip gibi yardımcı malzemeler kullanılarak bedenin her bölgesinin hizalanmasına dikkat edilir.

Hatha Yoga Nedir?

Hatha Yoga Hindistan'da yaşamış ve Hatha Yoga pradipika'yı yazmış olan Swatmarama tarafından oluşturulmuş bir sistemdir.

Kendi tanımıyla ‘hatha yoga meditasyon için bedeni ve zihni arıtma sürecidir'. Hatha sözcüğü güçlü anlamına gelmektedir. Hatha Yoga, asanalar veya duruşlar olarak bilinen fiziksel egzersizler ve nefes ile birlikte cildinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi hizalamak için tasarlanmış diziler sistemidir. Duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını, özellikle ana kanalı, omurgayı açmak için tasarlanmıştır.

Böylece enerji özgürce akabilir. Kendini dönüştürme için güçlü bir araçtır. Bedenin ve zihnin bütün gücü elde edilir. Uygulamada derinleştikçe bu potansiyel daha da kendini tatmin eder. Ancak ilk andan itibaren rahatlama, sakinleşme, harekette özgürlük, dengede artış, konsantre olabilme, ayık olabilme, kendine güven, odaklanma ve tatmin hissedilir.

Hatha aynı zamanda, güneş (ha) ve ay (tha) anlamlarına gelir. "Ha" yang, eril olanı, "tha" işe yin, dışıl olanı temsil eder. Bu, hepimiz içinde eril yönlerin (meydan okumak, hayır deme gücü, hareket) ve dışıl yönlerin (teslimiyet, evet deme gücü, var olanla kalabilme) dengelenmesini ifade eder. Denge kurma ve karşıtları birleştirme yoludur. Bütünlük, farklı taraflarımızın bir araya gelmesidir. Güç ve esneklik, hareket ve nefes, zihin ve beden dengesi gelişirken aynı zamanda, her bir poz için çaba ve teslimiyetlerimizi dengelemeyi öğreniriz. Hatha Yoga 20. yüzyılda dünya sağlık örgütü tarafından sağlık başlığı altında kabul görmüştür.

Sivananda Yoga

Kurucusu Swami Sivananda (1887-1963) olan ekolün derslerinde Hatha yoga, tıpkı yüzyıllardır Hindistanda olduğu gibi, en saf ve en geleneksel haliyle uygulanır.  Sivananda dersleri kısa bir gevşemeyle başlar, temel yogik nefes egzersizleri ile devam eder. (Kapalabhati & Anuloma Viloma) Güneşe Selam ile ısınma yapıldıktan sonra temel duruslara gecilir. Sivanada ekol 12 temel asana ve bunların varyasyonlarından olusur ve özel bir sıralamayı takip eder.  Baş duruşu –Sirshasana- ile başlayıp Üçgen duruşu- Trikonasana- ile sona eren çalışma 10-15 dakikalık bir Savasana- derin gevşeme ile tamamlanır. Hatha Yoga geleneğine uygun olarak duruşlarda seviyeye göre 1-5 dakika yavaş ve derin nefeslerle kalınır. Pozlarda sabit kalmak,  derin nefes ve sakin bir zihin ile içsel farkındalık artar.

Her Seviyeye Uygun

 

Fotoğraf Galerisi

Ön kayıt formumuzu doldurun, detaylar için sizinle iletişime geçelim.

İletişim

Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

HARİTADA GÖSTER
Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

HARİTADA GÖSTER
Hediye Yoga