Gelin Matlarda Buluşalım

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Meşher'in İstiklal Caddesindeki yeni yerinde bir sergi gezmiştim. Serginin adı şöleydi: "Kalıpları Aşınca". Anlaşılır sanatı her zaman bir ayrı sevmişimdir.  Birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergide, içlerinden biri beni çok etkilemişti. Etkileyici olan, eserin kendisinden çok eserin sahibi sanatçının hikayesiydi.

Phoebe Cummings, 1981 İngiltere doğumlu, seramik sanatçısı. Sanatçı eserlerini, sergileneceği yerde hazırlıyor çünkü ham kil ile çalışıyor, yani eserlerini pişirmiyor. Bu da eserlerin bir yerden başka bir yere taşınmasını imkansız kılıyor. Fakat eserlerini bu kadar orijinal yapan şey aslında biraz mecburiyet. Sanatçı 2005 yılında üniversitenden mezun olduğundan beri ham kil ile çalışıyor çünkü o  yıllarda bir stüdyo ve seramik pişirme fırını sahibi olması için ekonomik gücü yeterli değil. Gerçekten imkanı olmadığında sanat yaratmaya devam etmenin bir yolu olarak da ham kil ile çalışmaya başlıyor. Bu belki çok meşakkatli fakat şimdi bunun sanat yapmanın pir parçası olduğunu düşünüyor. Olumsuzluklara kapılıp vazgeçmiyor, "zaten bu şartlarda nasıl devam edebilirim ki?" demiyor. Bir çoğumuz, bir çok konuda hemen bu kalıbın arkasına sığınmaz mıyız?

"Bu şartlarda nasıl yapabilirdim ki?"…

Bu hikaye bana gerçekten ilham olmuştu o gün. İstemek, sadece istemek. Hem ne demişti atlarımız, "İstemek başarmanın yarısıdır." Ama böyle isteyip sonra kenara çekilmekten bahsetmiyorum. İstemek ve çaba göstermek. Önünü sonunu düşünmeye gerek yok, sistem zaten bizim için çalışıyor bir şekilde. Sistemi bozan tek bir şey var, bahaneler... Bahaneler diyorum çünkü bize engel olduğunu düşündüğümüz bir çok şey, çoğunlukla sadece arkasına sığındığımız bahaneler. Aslında bize engel olan şey sadece biziz, kafamızın içinde bizi olumsuza çeken düşüncelerimiz… Biz düşüncelerimizin efendisiyken, onların bize hükmetmesi. Peki ben bununla nasıl baş etmeye çalışıyorum?

Formülüm çok basit: Düzenli yoga pratiği ve meditasyon çalışması.

İçinden geçtiğimiz bu karantina sürecinde bağışıklık sistemimizi güçlü; zihnimizi sakin ve berrak tutabilmek çok önemli ve yoga ve meditasyon pratiği yapmak tüm bunların sağdık birer destekleyicisi. Hele ki böyle bir zamanda, zaman-mekan bahanelerimizin hepsi birer birer erimişken; biz stüdyoya gitmez, stüdyo bizim ayağımıza kadar gelmişken. Aç Maya Yoga web sitemizden ders programını, mutlaka sana uygun bir şeyler çıkacaktır. Hatta belki merak edip, bir türlü zaman ve fırsat yaratamadığın farklı ekollerde dersleri denemek için harika bir fırsattır bu. İhtiyacın olan internet bağlantısı olan bir yer, bir mat, ve biraz çaba  Ayrıca ücretsiz dersler ve canlı yayın sohbetler de var. Hepsinden haberdar olmak için bizi takip etmeyi ihmal etme.

Unutma ki, evdesin ama yalnız değilsin.. Buradayız ve hep birlikteyiz 

Sevgiyle ve sağlıkla kalın..

 

Sema Gizem GÜL

 

 

 

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
 YOGA ALLİANCE ONAYLI 200 SAAT YOGA UZMANLIK PROGRAMI YOGA ALLİANCE ONAYLI 200 SAAT YOGA UZMANLIK PROGRAMI

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Yoka Sistemi® Modül 3 Yoka Sistemi® Modül 3

Bu modülde, Yoka Sistemi®'nin nasıl öğretileceğini öğreneceksiniz. Kendi pratiğinizde gelişitiniz ve artık yetkin bir Yoka Sistemi® Eğitmeni olmak için yeni beceriler kazanmaya ve tüm parçaları bir araya getirmeye hazırsınız.

DEVAMINI OKU
YOKA SİSTEMİ MODÜL 1 YOKA SİSTEMİ MODÜL 1

Güvenle Uygulamayı Öğren! Bu modülde, Yoka Sistemi®'ni uygulamak ve vücudunuzdaki etkisini doğrudan deneyimlemek için temel bilgiler edineceksiniz. Yoka Sistemi® Master Eğitmenleri, hareketleri kendi başınıza uygulayabilmeniz için size gereken sıra, hız ve varyasyonlar konusunda rehberlik edecektir. Yapacağınız tekrarlarla uygulamanın etkisini doğrudan hissedeceksiniz.

DEVAMINI OKU

www.zoom.com

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga