Gelin Matlarda Buluşalım

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Meşher'in İstiklal Caddesindeki yeni yerinde bir sergi gezmiştim. Serginin adı şöleydi: "Kalıpları Aşınca". Anlaşılır sanatı her zaman bir ayrı sevmişimdir.  Birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergide, içlerinden biri beni çok etkilemişti. Etkileyici olan, eserin kendisinden çok eserin sahibi sanatçının hikayesiydi.

Phoebe Cummings, 1981 İngiltere doğumlu, seramik sanatçısı. Sanatçı eserlerini, sergileneceği yerde hazırlıyor çünkü ham kil ile çalışıyor, yani eserlerini pişirmiyor. Bu da eserlerin bir yerden başka bir yere taşınmasını imkansız kılıyor. Fakat eserlerini bu kadar orijinal yapan şey aslında biraz mecburiyet. Sanatçı 2005 yılında üniversitenden mezun olduğundan beri ham kil ile çalışıyor çünkü o  yıllarda bir stüdyo ve seramik pişirme fırını sahibi olması için ekonomik gücü yeterli değil. Gerçekten imkanı olmadığında sanat yaratmaya devam etmenin bir yolu olarak da ham kil ile çalışmaya başlıyor. Bu belki çok meşakkatli fakat şimdi bunun sanat yapmanın pir parçası olduğunu düşünüyor. Olumsuzluklara kapılıp vazgeçmiyor, "zaten bu şartlarda nasıl devam edebilirim ki?" demiyor. Bir çoğumuz, bir çok konuda hemen bu kalıbın arkasına sığınmaz mıyız?

"Bu şartlarda nasıl yapabilirdim ki?"…

Bu hikaye bana gerçekten ilham olmuştu o gün. İstemek, sadece istemek. Hem ne demişti atlarımız, "İstemek başarmanın yarısıdır." Ama böyle isteyip sonra kenara çekilmekten bahsetmiyorum. İstemek ve çaba göstermek. Önünü sonunu düşünmeye gerek yok, sistem zaten bizim için çalışıyor bir şekilde. Sistemi bozan tek bir şey var, bahaneler... Bahaneler diyorum çünkü bize engel olduğunu düşündüğümüz bir çok şey, çoğunlukla sadece arkasına sığındığımız bahaneler. Aslında bize engel olan şey sadece biziz, kafamızın içinde bizi olumsuza çeken düşüncelerimiz… Biz düşüncelerimizin efendisiyken, onların bize hükmetmesi. Peki ben bununla nasıl baş etmeye çalışıyorum?

Formülüm çok basit: Düzenli yoga pratiği ve meditasyon çalışması.

İçinden geçtiğimiz bu karantina sürecinde bağışıklık sistemimizi güçlü; zihnimizi sakin ve berrak tutabilmek çok önemli ve yoga ve meditasyon pratiği yapmak tüm bunların sağdık birer destekleyicisi. Hele ki böyle bir zamanda, zaman-mekan bahanelerimizin hepsi birer birer erimişken; biz stüdyoya gitmez, stüdyo bizim ayağımıza kadar gelmişken. Aç Maya Yoga web sitemizden ders programını, mutlaka sana uygun bir şeyler çıkacaktır. Hatta belki merak edip, bir türlü zaman ve fırsat yaratamadığın farklı ekollerde dersleri denemek için harika bir fırsattır bu. İhtiyacın olan internet bağlantısı olan bir yer, bir mat, ve biraz çaba  Ayrıca ücretsiz dersler ve canlı yayın sohbetler de var. Hepsinden haberdar olmak için bizi takip etmeyi ihmal etme.

Unutma ki, evdesin ama yalnız değilsin.. Buradayız ve hep birlikteyiz 

Sevgiyle ve sağlıkla kalın..

 

Sema Gizem GÜL

 

 

 

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
YOKA SİSTEMİ MODÜL 1 ONLİNE YOKA SİSTEMİ MODÜL 1 ONLİNE

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Ashtang Yoga Primary Seri Derinleşme Programı Ashtang Yoga Primary Seri Derinleşme Programı

Bu geleneksel ve dinamik yoga yöntemini özel kılan şey, onu bir bütün olarak vücudu ve zihni kapsayan özel bir duruş sıralamasını takip etmesidir. Nefesin rolü Ashtanga’ya özgüdür ve nefes hareketi başlatır, taşır, hareket ettirir. Temel Ashtanga yoga sıralaması Primary Serie, vücutta ve zihinde canlılığı, gücü ve esnekliği desteklemek için tasarlanmıştır. Her uygulamada belirli bir sıralamayı takip etmek, zihni zamanla rahatlatmak ve odaklamak, kendimize bağlanmak ve bizi iç dünyamıza açık hale getirmek için harika bir yöntemdir. Çoğumuzun dış uyaran ve bağlılıklar tarafından yönlendirildiği modern yaşam için adeta bir panzehirdir. Zaman içinde uygulama kişiyi kaba bir farkındalık düzeyinden derin bir farkındalık düzeyine taşır.

DEVAMINI OKU
 Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır Yoka Sistemi® Modül 2 – Bilgini Arttır

'' Bilgini arttır, derinleş ve iyileş '' Sistem' in Almanya ve İtalya temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz 1. Modül'ün ardından, 2. modülde de aynı eğitmenlerle, sistem hakkındaki bilginiz kadar, pratik hakkındaki bilginizi de geliştirecek, derinleştirecek ve genişleteceksiniz. Sistem'in mantığına, daha derine ilerliyoruz ve Yoka® serisinin daha karmaşık hareketlerini öğreniyoruz. İlk modülden sonra pratiğinizde rutine ulaştığınız ve daha fazla güç ve anlayış geliştirdiğiniz için, artık dayanıklılık ve hız gerektiren uygulamalara güvenle geçebileceksiniz.

DEVAMINI OKU

www.zoom.com

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga