BLOG

HİNDİSTAN MUTFAĞI VE BAHARATLAR HİNDİSTAN MUTFAĞI VE BAHARATLAR

Gezimizin en lezzetli konusuna hoş geldik! Yemek hakkında yazmak benim için ayrı güzel. Bir gıda mühendisi olarak uzun bir süredir catering/restoran sektöründe çalışıyorum. Yani hep leziz yemeklerin içindeyim. Açıkçası Hindistan’a gitmeden önce beni en kaygılandıran konu yemekler ve hijyendi. Gerçekten gönül rahatlığı ile yiyebilecek miydim? Ne kadar hijyenikti üretim yerleri, mutfaklar?

DEVAMINI OKU
GELİN MATLARDA BULUŞALIM GELİN MATLARDA BULUŞALIM

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Meşher’in İstiklal Caddesindeki yeni yerinde bir sergi gezmiştim. Serginin adı şöleydi: “Kalıpları Aşınca”. Anlaşılır sanatı her zaman bir ayrı sevmişimdir. J Birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergide, içlerinden biri beni çok etkilemişti. Etkileyici olan, eserin kendisinden çok eserin sahibi sanatçının hikayesiydi.

DEVAMINI OKU
KORONA GÜNLERİNDE YOGA KORONA GÜNLERİNDE YOGA

Şundan üç, dört ay önce deselerdi ‘‘bir kaç ay evden hiç çıkmayacaksın.’’ Asla inanmazdım. ‘‘Yok artık! Hadi oradan kimse beni tutamaz. Planlarım, yolculuklarım ve yepyeni heveslerim var.’’ Derdim. Ne komik. İşte kaldık evlerimizde. Hayat sahiden sürprizlerle dolu. Sanırım o sürprizin yönünü evirmek, çevirmek bize kalmış. İlk başlarda bütün ümitsizliğimle kapanmıştım eve. Uyumak, uyumak ve sadece uyumak istiyordum. Sanırım herkes anlık ihtiyacına göre yaşadı bir süre. Sonra o ihtiyaçlar da evrildi. Önce korku alanındaydık. Haliyle, sevdiklerimiz, kendimiz yeterince sağlıklı mıydık, herkes sahiden iyi miydi? Sonra ne olacaktı? Sorular bizi korku alanında kısıtladı.

DEVAMINI OKU
KİTAP ÖNERİSİ: UYGARLIĞIN HUZURSUZLUĞU KİTAP ÖNERİSİ: UYGARLIĞIN HUZURSUZLUĞU

Freud’un kitaplarını lise yıllarımdan beri okumayı denerim. Psikanalizin insanların kendilerine uzandıkları yolculukta büyük bir araç olduğuna inanıyorum. Freud’un kitapları da zaman zaman beni oldukça zorlamıştır. Fakat Uygarlığın Huzursuzluğu Freud’un genel kitaplarının dilinden biraz farklı. Çünkü daha hayatın içinden ve kendiyle konuşur gibi. Psikanalizle, psikoloji bilimi ile çok yakın olmasak bile, anlayacağımız türden bir inceleme kitabı...

DEVAMINI OKU
Nefesini fark et... Nefesini fark et...

Bu eski Sanskrit sembolü, kendiliğinden geleni yapmak için güzel bir hatırlatmadır. Bu dünyaya gelirken yaptığımız ilk şey ve bu dünyayı terk ederken yaptığımız son şey (alıntıdır). Yakın zamanda bir Mindfulness Temelli Meditasyon programına katıldım. Bir süredir de bu tür eğitimlere, atölyelere, söyleşilere katılıyorum aslında... Mindfulness başlı başına bir konu, merak edenler için bunu ayrı bir yazıda anlatmayı planlıyorum.

DEVAMINI OKU
KARMA YOGA DENEYİMİ:  'Toğrağa adanış ve sürdürülebilir yaşam' KARMA YOGA DENEYİMİ: 'Toğrağa adanış ve sürdürülebilir yaşam'

Öncelikle söylemeliyim ki başlığa aldanmayın. Bu pek süslü bir başarı hikayesi değil. Belki karma yogini olmaya karar veren -bunun baştan zor olduğunu da bilen- fakat yalnızca karma yoganın ne anlama geldiğini birazcık anlayan birinin adanma hikayesi.

DEVAMINI OKU
Hikmet Gürbüz ile Uzmanlık Programı sonrası: 'Yoga Yolum...' Hikmet Gürbüz ile Uzmanlık Programı sonrası: 'Yoga Yolum...'

200 saatlik, yani tamı tamına 9 haftalık Yoga Uzmanlık Programı'nın sonuna gelirken, duygularım öyle karmaşık ki… Hiç cumartesi - pazar demeden, sabah 08:00 -akşam 19:00! demeden 9 koca hafta sonunda başımı çatısının altına soktuğum Maya Yoga artık benim bir evim, bir ailem. Merak edenler için "Bu eğitimde neler öğrendim?" ayrıca bir yazı konusu ama ilk gün öğrenip aklımın, zihnimin en derinlerine kazıdığım, beni Maya Yoga'ya neyin getirdiğini anlamamı sağlayan bir bilgi var ve yazma serüvenime de onunla başlamak istiyorum.

DEVAMINI OKU
Yoga Nedir ve ne değildir? Yoga Nedir ve ne değildir?

Etimolojik açıda kalıp, yuj köküne biraz daha derinden bakalım. Birlikte bağlamak, sıkı sıkıya tutmak, boyundurluk altına almak deyimleriyle ifade edilen şeyin amacı ruhu bütün kılmak, dünyevi bilincin ayırt edici özelliği olan otomatizm ve dikkat dağınıklığını yok etmektir.

DEVAMINI OKU
Kitap önerisi: Kurtlarla Koşan Kadınlar Kitap önerisi: Kurtlarla Koşan Kadınlar

Kitap bu noktada uzaklaşmış olduğumuz kendi sezgilerimizi yeniden keşfetmemiz, ve bu aşamadan sonra içimizdeki yaratıcılığı ve gücü bulmamız için bizi mit ve öyküler ile destekliyor. Her biri bizi spiritüel bir yolculuğa çıkarıyor.

DEVAMINI OKU
Asana Pratiğinizi Ezbere Yapmayın Asana Pratiğinizi Ezbere Yapmayın

Yoga, hayatımıza pozitif değişiklikler getirmenin bir yoludur. Pozitif değişiklikler, geçmiş alışkanlıklara karşı çıkmayı gerektirir fakat, bir süre sonra asanalar da birer alışkanlık haline gelebilir. Eğer bisiklete biner gibi asana çalışırsak, onun dönüştürücü potansiyelinin büyük bir kısmını kaybederiz.

DEVAMINI OKU
YUP için söylenenler YUP için söylenenler

33 yıllık hayatımda kendim için yaptığım en anlamlı, doğru (Satya) eylemimin sonuna geldim... Dolu dolu geçen 9+(1) hafta ?!

DEVAMINI OKU
Yogi Tea Yogi Tea

Çay dünyada ilk defa Çin ve Hindistan’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Anavatanı Assam (Hindistan’ın Çin’e bakan iç tarafları) dır. Çay bitkisinin M.Ö 2700 yıllarında Assam’dan Çin’e taşındığı ve orada da kültürü yapılmaya başlandığı biliniyor.

DEVAMINI OKU
Maya Film Gösterimlerinde ilk film : Kung Fu Panda Maya Film Gösterimlerinde ilk film : Kung Fu Panda

Maya Yoga Stüdyolarındaki “Maya Film Gösterimleri” stüdyoların en genç karma yogisi Maya Sezgin’e ait. İlk gösterim için seçtiği animasyon filmiyle de hem yaşıtlarını hem de yetişkinleri hedef alan Maya, animasyon filmi ile görsel olarak çocukların ilgisini çekerken yetişkinlere de inanılmaz mesajlar veriyor.

DEVAMINI OKU
Trauma Sensitive Yoga / Travmaya Duyarlı Yoga Metodu Trauma Sensitive Yoga / Travmaya Duyarlı Yoga Metodu

"...Deneyimledikleri olayın detaylarını, hatta tamamını beyin unutabilir ancak beden, his ve duygusunu unutmaz. Eğer bu kişiler travmaya duyarlı yoga metodunu uygularsa zamanla bedenlerini bugüne taşıyabilir.”

DEVAMINI OKU
Frambuazlı raw-vegan tart: Gustaberry Frambuazlı raw-vegan tart: Gustaberry

Bu tarifi geçtiğimiz yaz gönüllü olarak çalışmaya gittiğim bir çiftlikte öğrenmiştim. Şimdi de sizinle paylaşıyorum; bu sağlıklı tatlıyı yerken hiç vicdan azabı çekmeyeceksiniz;)

DEVAMINI OKU
Yogayla Tanışma Hikayem Yogayla Tanışma Hikayem

Herkesin bir hikayesi var değil mi? Benim de bir hikayem var her görünenin ardındaki görünmeyen gibi, benimle kuşatılmış ve tam da bu yüzden ancak ben dil perdesini aralarsam görülebilecek bir hikaye...

DEVAMINI OKU
Patanjali'nin Yoga Sutralarından.. Patanjali'nin Yoga Sutralarından..

Sutralar sansktriçe özdeyiş anlamına geldiğinden kısa cümlelerden oluşsa da anlamları kendilerinden uzun. Bu yüzden adım adım Patanjali’nin Yoga sutraları diyorum…

DEVAMINI OKU
Toplam 25 sonuç bulundu

Önkayıt formumuzu doldurun, detaylar için sizinle iletişime geçelim.

İletişim

Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

HARİTADA GÖSTER
Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

HARİTADA GÖSTER
Hediye Yoga