A.G. Mohan ve Dr. Ganesh Mohan

Yoga eğitmeni ve Yoga ile ilgili bir çok kitabın yazarı

Kaynak: http://www.thehindu.com/society/history-and-culture/dont-make-a-habit-out-of-yogasana/article23321331.ece

 

ASANA PRATİĞİNİZİ EZBERE YAPMAYIN

 

Yoga, hayatımıza pozitif değişiklikler getirmenin bir yoludur. Pozitif değişiklikler, geçmiş alışkanlıklara karşı çıkmayı gerektirir fakat, bir süre sonra asanalar da birer alışkanlık haline gelebilir. Eğer bisiklete biner gibi asana çalışırsak, onun dönüştürücü potansiyelinin büyük bir kısmını kaybederiz. Beynimiz hareket kalıplarını öğrenir, böylece hareket mekanik hale gelir. Eğer bir hareketi yüzlerce kez yaparsak, çok az bir farkındalıkla onu kolayca tekrar edebiliriz. Halbuki, farkındalık hiç bitmeyen bir dönüşümün anahtarıdır; farkındalık bize neyi değiştirmemiz gerektiğini anlamamız konusunda yardımcı olur ve onu değiştirdikten sonra da bir daha eski halimize dönmemizi engeller.

 

Asanaların, değişimin güçlü birer aracı olması için onları sadece alışkanlık ile değil, aynı zamanda farkındalık ile de yapmamız gerekir. Asana çalışmalarında farkındalık, bedenin sağlığı için postür ve hizalanmayı geliştirmek, gücü ve esnekliği etkin bir şekilde artırmak ve kendi sınırlarımızı güvenli bir şekilde keşfetmek için gereklidir. Asana çalışmalarında sıklıkla ortaya çıkan sakatlıklar ve hizalanmalardaki dengesizlikler, çalışmaları farkındalık ile değil ezbere yapmamızdan kaynaklanır.

 

Beden ve Nefes

 

Asana uygulamasında farkındalığa giden en iyi yol, beden ve nefes arasındaki bağlantıdan geçer.  Zihni nefese odaklamak; bedenin ve nefesin birbirini nasıl etkilediğini fark etmek, asana uygulamasında farkındalığı geliştirme ve sürdürmenin son derece sağlıklı bir yöntemidir. 

 

Eğer bir pratik sizi iyi hissettirmiyor veya rahatsız ediyorsa, bu çalışmayı durdurmak ve nedenini veya sizi daha iyi hissettirecek alternatiflerinin olup olmadığını incelemek iyi bir fikir olacaktır.  Sebat etmek her ne kadar doğruysa, körü körüne bağlılık da bir o kadar risklidir.  Sonuç olarak, geçmişten gelen alışkanlıklarımızın bir direnci var. Bu direnç, değişiklik yapmak istediğimizde bizde rahatsızlık hissi yaratıyor. Aslında sağlıklı olan bu rahatsızlık hissi ile travmanın bedene ve zihne verdiği rahatsızlık hissinin arasındaki farkı ayırt etmeyi öğrenmeliyiz.

 

Yoga yolu pozitif değişime adanmadır. Bedeni ve zihni sebepsiz yere rahatsız edecek veya zarar verecek durumlara sokacak adanma değildir. Bazıları der ki, "kendine meydan oku".  Fakat, eğer zihnimiz bedenimize gelişigüzel meydan okursa, bedenimizi harap edebilir.  Kısaca eğer tereddütte iseniz, yapmak için ısrarcı olmayın.  Araştırın, daha sonra net bir şekilde pratiğinize geri dönüp bunu çalışmanıza yansıtın ve uygulayın.

 

Alışkanlıkları değiştirmek zaman alır. Azar azar budayarak gitmek gerekir. Her yoga çalışmasının bir hedefi ve başarılacak bir zorluğu olması gerekir. Buna rağmen, neden modern yoga çalışmasının hedefinde sadece duruşlar vardır?

 

Bunun temel nedeni, fiziksel hedef belirlemenin, psikolojik hedef belirlemekten daha kolay olmasıdır. Diğer bir sebep ise fiziksel hedef, mesela el duruşu yapmak veya başı dize değdirmek bir grup içerisinde hem ölçülebilir hem de takdir edilebilir bir şeydir. Psikolojik hedeflerin takdir edilmesi daha zordur, özellikle bir topluluk içinde. Hayat hızlı tempoludur ve hayattaki hedeflerin çoğu maddeye bağlıdır. Rekabet ve hırs teşvik edilir. Bu düşünce yapısı bir yoga sınıfına yerleştirilirse, akıllıca olup olmadığına bakmaksızın herkes bir başkasının yapabildiği zor bir asanayı yapmak ister. Bazı asanaları yapmak cezbedici gelebilir, çünkü görünür bir başarı vardır.  Psikolojik hedefler ise içimizdeki başarılardır ve ödülleri hemen görünür olmayabilir, fakat zamanla daha anlamlı hale gelirler.

 

Çeviri: Sevan Konu, Mehmet Hamdi Abay

Fotoğraf Galerisi
Son Blog Yazıları
Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile Hamak Yogası ( aerial yoga ) Uzmanlık Programı

DEVAMINI OKU
 Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı Hikmet Gürbüz ile 200 Saat Yoga Alliance Onaylı Yoga Uzmanlık Programı

Yoga duruşlarının detaylarıyla çalışılan, anatomiye ilginizi arttıracak kendi bedeninizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz bir yolculuk. Hikmet Gürbüz ve alanında deneyimli eğitmenlerle her hafta sonu farklı yoga tarzları deneyeceksiniz.

DEVAMINI OKU
Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı Yoga Alliance onaylı Yeşim Atik ile Yin Yoga Uzmanlık Programı

Yin Yoga kendinle buluşma yolu. Hayatın her adımında bize hediye edilen enerjiyi bir yerlere savuruyoruz ve dağılıyoruz. Fark et, içindeki potansiyeli nerelere savuruyorsun? Bu eğitim, belki yoga hocalık yolunda ilk adım olacak sana belki de “seni” fark etmende bir adım…

DEVAMINI OKU

  İletişim

  Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  Her türlü sorunuz için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Bakırköy Merkez Stüdyo Bakırköy Merkez Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Ebuziya Cad.Taşevler Sokak No:2

  HARİTADA GÖSTER
  Bakırköy Zeytinlik Stüdyo Bakırköy Zeytinlik Stüdyo

  T: 0530 783 83 90 Fazılpaşa İzci sok. Hülya Apt. 1

  HARİTADA GÖSTER
  Bahçeşehir Stüdyo Bahçeşehir Stüdyo

  T: 0530 283 23 43 Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Atatürk Blv. Gelincik Sk. Çağdaş Özaydınlar Sitesi C1 Girişi 2C

  HARİTADA GÖSTER
  Bostancı Stüdyo Bostancı Stüdyo

  T: 0535 723 18 38 Prof. Ali Nihat Tarlan Caddesi Arel Apartmanı No:57/A, Bostancı / Kadıköy - İstanbul

  HARİTADA GÖSTER
  Hediye Yoga